راهنمای خرید بلیط قطار

با مراجعه به صفحه اول سایت www.sabatrains.ir ،فرم جستجو بلیط بر اساس فیلدهای یک طرفه یا رفت و برگشت، مبدا و مقصد، تاریخ رفت یا تاریخ رفت و برگشت، نوع و جنسیت مسافر، تعداد افراد و کوپه دربست نمایش داده می شود.

 • در صورتیکه جنسیت مسافرین یکی نیست، گزینه «عادی» و در غیر این صورت، یکی از دو نوع «ویژه برادران» یا «ویژه خواهران» را انتخاب کنید. همچنین میتوانید با استفاده از گزینه « حمل خودرو » اتومبیل سواری خود را از مبدا مورد نظر به مقصد منتقل کنید.
 • برای انتخاب کوپه دربست حتما باید تعداد مسافران را انتخاب کنید و تعداد مسافران می بایست کمتر از ظرفیت کوپه باشد تا نتایج قطارهایی که کوپه دربست را موجود دارند برای شما نمایش داده شود. اگر تعداد مسافران را در این قسمت انتخاب نکنید و فقط تیک گزینه کوپه دربست را انتخاب کنید کل کوپه بنام اولین مسافری که مشخصات آن را وارد نمایید صادر میگردد و فقط آن مسافر اجازه ورود به قطار را دارد.

پس از کلیک بر گزینه جستجو، نتایج موجود برایتان به نمایش در می آید و شما می توانید هر کدام از سطرهای دلخواه را برگزینید.

2-گام دوم : انتخاب از بین جستجوها

در نتایج جستجو مواردی مانند: نوع قطار، شماره قطار، عنوان سالن، ظرفیت کوپه، تاریخ و زمان حرکت، موجودی بلیط، تهویه، صوت و تصویر و قیمت مشخص شده است. توجه داشته باشید که در این صفحه همچنین گزینه های جستجو وجود دارد و شما می توانید با تغییر این گزینه ها قطار مورد نظر خود را جستجو نمایید.

 • درصورتیکه بلیط رفت و برگشت را انتخاب کرده باشید ابتدا بلیط رفت برای شما نمایش داده میشود مانند تصویر زیر و با انتخاب قطار مورد نظرتان به صفحه انتخاب قطار برگشت منتقل میشوید و تمامی بلیط های برگشت به شما نمایش داده میشود و متوانید قطار برگشت را انتخاب کنید و بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید. شما می توانید با کلیک بر روی قطار رفت و برگشت بین دو منو حرکت کرده و قطارهای موجود را ابتدا بررسی کرده و سپس اقدام به انتخاب قطار نمایید.
 • در صورتی که ابتدا قطار رفت را انتخاب نمایید به صورت اتوماتیک قطارهای برگشت برای شما نمایش داده می شود. در صورتی که قطار برگشت را ابتدا انتخاب کنید قطارهای رفت برای شما نمایش داده می شود.

 • دقت نمایید در هر یک از قسمت های رفت و برگشت فقط می توانید یک گزینه را انتخاب کنید.
 • در صورتی که در روز مورد نظر شما بلیطی موجود نباشد و ظرفیت قطارها پر باشند می توانید با استفاده از دکمه های روز قبل و بعد به روزهای دیگر رفته و قطارهای موجود در این روزها را بررسی نمایید.

 • پس از انتخاب قطار مورد نظر در صورتی که وارد سیستم نشده باشید صفحه ورود به سیستم به شما نمایش داده می شود. که با وارد کردن نام کاربری و رمز ورود می توانید وارد سیستم شده و ادامه فعالیت خرید خود را ادامه دهید

 • در صورتی که در سیستم ثبت نام نکرده اید با کلیک بر روی ثبت نام به بخش ثبت نام وارد شده و می توانید ثبت نام کنید. توصیه می شود پیش از جستجو و انتخاب قطارهای مورد نظر در سیستم ثبت نام نمایید.
 • پس از ثبت نام در سیستم، عملیات جستجو را باید از ابتدا انجام دهید.

 

 • با انتخاب قطارهای مورد نظر در مسیر رفت و برگشت و ورود به سیستم به صفحه مشخص کردن نام مسافران وارد می شوید.

گام سوم : ورود اطلاعات مسافرین

از لحظه ورود به این صفحه 15 دقیقه زمان دارید تا بلیط موردنظر را خریداری کنید.
بخش 1 : اطلاعات بلیط انتخاب شده برای تایید نهایی نمایش داده میشود وپس از تایید فرم پذیرفتن قوانین و مقررات ، وارد بخش دوم می شوید که در این بخش فرم ثبت مشخصات مسافران به نمایش در می آید

بخش 2 : مشخصات مسافران را به دقت تکمیل نمایید.

 • با انتخاب تابعیت ایرانی: لیستی به تعداد نفراتی که در مرحله قبل انتخاب کرده اید برای شما نمایش داده می شود. با وارد کردن تعرفه) بزرگسال، خردسال، طفل، جانباز، شاهد)، شماره کد ملی مسافرین به همراه تاریخ تولدشان، سپس بر روی دکمه دریافت اطلاعات مسافرین کلیک کنید تا سامانه برای شما نام و نام خانوادگی افراد را نمایش دهد. پس از اینکه مشخصات تمامی مسافران را وارد کردید بر روی گزینه تایید کلیک کنید تا به بخش 3 مشخصات خریدار وارد شوید.
 • با انتخاب اتباع خارجی : با وارد کردن نام و نام خانوادگی مسافران، شماره پاسپورت و انتخاب تعرفه (بزرگسال، خردسال، طفل، جانباز، شاهد) و بعد بر روی گزینه تایید کلیک کنید تا به بخش 3 منتقل شوید.
 • در قسمت نوع تعرفه اگر «طفل» را انتخاب کردید باید توجه داشته باشید که برای اطفال جا تخصیص داده نمیشود. در صورت تمایل به رزرو صندلی برای طفل، نوع تعرفه را به خردسال تغییر دهید.
 • در برخی از مسیرها ممکن است بعضی از قطار ها امکان انتخاب منو پذیرایی را داشته باشند در این صورت گزینه ی پذیرایی برای شما نمایش داده میشود که می توانید از لیست ارائه شده نوع پذیرایی و تعرفه آن را مشاهده و انتخاب نمایید. در صورتی که مسیر رفت و برگشت را انتخاب کرده باشید برای هر 2 مسیر می توانید پذیرایی را انتخاب کنید.
 • حمل خودرو : در صورتی که تصمیم دارید وسیله نقلیه سواری خود را با قطار از مبدا به مقصد منتقل کنید باید در این قسمت نام و نام خانوادگی مالک خودرو، نوع مالکیت ( حقیقی – حقوقی)، مشخصات پلاک خودرو را وارد نمایید. در صورتی که ماشین صفر کیلومتر باشد به جای مشخصات پلاک خودرو می بایست شماره 6 رقمی شاسی خودرو را وارد نمایید و سپس بر روی تایید کلیک نمایید تا وارد بخش 3 شوید.

بخش 3: مشخصات خریدار
در هنگام تکمیل فرم اطلاعات تماس، ایمیل و شماره همراه خود را به درستی وارد نمایید زیرا اطلاعات بلیط به ایمیل و شماره ثبت شده ارسال میگردد

 • در صورت ارائه شماره تماس اشتباه یا خاموش بودن تلفن همراه، کلیه مسئولیتهای بعدی بر عهده شخص مسافر خواهد بود
 • در قسمت ورود و عضویت میتوانید در صورت تمایل عضو سایت شوید در غیر این صورت متوانید گزینه عضو نمیشوم را انتخاب کنید و بر روی گزینه تایید، کلیک نمایید تا وارد مرحله پرداخت شوید.

گام چهارم : نمایش کامل اطلاعات بلیط و پرداخت

اطلاعات کامل بلیط که شامل مشخصات بلیط و مشخصات مسافران ، ایمیل، شماره تلفن همراه، شماره کوپه، شماره صندلی و قیمت کل به شما نمایش داده میشود ودر صورت صحیح بودن اطلاعات بر روی گزینه پرداخت نهایی کلیک کنید .