راهنمای خرید بلیط قطار

با مراجعه به صفحه اول سایت www.sabatrains.ir ،فرم جستجو بلیط بر اساس فیلدهای یک طرفه یا رفت و برگشت، مبدا و مقصد، تاریخ رفت یا تاریخ رفت و برگشت، نوع و جنسیت مسافر، تعداد افراد و کوپه دربست نمایش داده می شود.

 • در صورتیکه جنسیت مسافرین یکی نیست، گزینه «عادی» و در غیر این صورت، یکی از دو نوع «ویژه برادران» یا «ویژه خواهران» را انتخاب کنید. همچنین میتوانید با استفاده از گزینه « حمل خودرو » اتومبیل سواری خود را از مبدا مورد نظر به مقصد منتقل کنید.
 • برای انتخاب کوپه دربست حتما باید تعداد مسافران را انتخاب کنید و تعداد مسافران می بایست کمتر از ظرفیت کوپه باشد تا نتایج قطارهایی که کوپه دربست را موجود دارند برای شما نمایش داده شود. اگر تعداد مسافران را در این قسمت انتخاب نکنید و فقط تیک گزینه کوپه دربست را انتخاب کنید کل کوپه بنام اولین مسافری که مشخصات آن را وارد نمایید صادر میگردد و فقط آن مسافر اجازه ورود به قطار را دارد.
 • پس از کلیک بر گزینه جستجو، نتایج موجود برایتان به نمایش در می آید و شما می توانید هر کدام از سطرهای دلخواه را برگزینید.

2-گام دوم : انتخاب از بین جستجوها

در نتایج جستجو مواردی مانند: نوع قطار، شماره قطار، عنوان سالن، ظرفیت کوپه، تاریخ و زمان حرکت، موجودی بلیط، تهویه، صوت و تصویر و قیمت مشخص شده است.

 • درصورتیکه بلیط رفت و برگشت را انتخاب کرده باشید ابتدا بلیط رفت برای شما نمایش داده میشود و با انتخاب قطار مورد نظرتان به صفحه انتخاب قطار برگشت منتقل میشوید و تمامی بلیط های برگشت به شما نمایش داده میشود و متوانید قطار برگشت را انتخاب کنید و بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید.
 • دقت نمایید در هر یک از قسمت های رفت و برگشت فقط می توانید یک گزینه را انتخاب کنید.
 • با انتخاب قطار برگشت پس از انتخاب قطار مورد نظر در مسیر رفت به صفحه مشخص کردن نام مسافران و تعیین بانک عامل پرداخت وارد می شوید.

 

گام سوم : ورود اطلاعات مسافرین

از لحظه ورود به این صفحه 15 دقیقه زمان دارید تا بلیط موردنظر را خریداری کنید.
بخش 1 : اطلاعات بلیط انتخاب شده برای تایید نهایی نمایش داده میشود وپس از تایید فرم پذیرفتن قوانین و مقررات ، وارد بخش دوم می شوید که در این بخش فرم ثبت مشخصات مسافران به نمایش در می آید

بخش 2 : مشخصات مسافران را به دقت تکمیل نمایید.

 • در این بخش باید بر روی گزینه «افزودن مسافر » کلیک کنید تا فرم ثبت مشخصات نمایش داده شود با تعیین نوع تابعیت (ایرانی، اتباع خارجی) فرم مربوط به مسافران برای شما نمایش داده میشود.

با انتخاب تابعیت ایرانی: تعرفه ( بزرگسال، خردسال، طفل، جانباز، شاهد)، شماره کد ملی مسافرین به همراه تاریخ تولدشان را وارد کرده و بر روی ثبت مسافر کلیک کنید تا سامانه برای شما نام فرد را نمایش دهد و اگر بیش از یک مسافر هستید گزینه افزودن مسافر را انتخاب کنید و مشخصات را وارد کنید. پس از اینکه مشخصات تمامی مسافران را وارد کردید بر روی گزینه تایید کلیک کنید تا به بخش 3 مشخصات خریدار وارد شوید.

 • با انتخاب اتباع خارجی : با وارد کردن نام و نام خانوادگی مسافران به صورت لاتین، شماره پاسپورت و انتخاب تعرفه (بزرگسال، خردسال، طفل، جانباز، شاهد) ، بر روی و بر روی ثبت مسافر کلیک کنید. برای اضافه کردن سایر مسافرین گزینه افزودن مسافر را کلیک کنید و بعد وارد نمودن مشخصات همه مسافران بر روی گزینه تایید کلیک کنید تا به بخش 3 منتقل شوید.
 • در قسمت نوع تعرفه اگر «طفل» را انتخاب کردید باید توجه داشته باشید که برای اطفال جا تخصیص داده نمیشود. در صورت تمایل به رزرو صندلی برای طفل، نوع تعرفه را به خردسال تغییر دهید.
 • خانواده های محترم شاهد و جانبازان عزیز اگر در قسمت نوع تعرفه «شاهد» یا «جانباز» را انتخاب کردید حتما باید سریال کارت شاهد یا جانبازی را وارد نمایید تا از تخفیفات ویژه استفاده نمایید.
 • در برخی از مسیرها ممکن است بعضی از قطار ها امکان انتخاب منو پذیرایی را داشته باشند در این صورت گزینه ایی به نام خدمات پذیرایی به شما نمایش داده میشود که می توانید از لیست ارائه شده نوع پذیرایی و تعرفه آن را مشاهده و انتخاب نمایید.
 • حمل خودرو : در صورتی که تصمیم دارید وسیله نقلیه سواری خود را با قطار از مبدا به مقصد منتقل کنید باید در این قسمت نام و نام خانوادگی مالک خودرو، نوع مالکیت ( حقیقی – حقوقی)، مشخصات پلاک خودرو را وارد نمایید. در صورتی که ماشین صفر کیلومتر باشد به جای مشخصات پلاک خودرو می بایست شماره 6 رقمی شاسی خودرو را وارد نمایید و سپس بر روی تایید کلیک نمایید تا وارد بخش 3 شوید.

بخش 3: مشخصات خریدار
در هنگام تکمیل فرم اطلاعات تماس، ایمیل و شماره همراه خود را به درستی وارد نمایید زیرا اطلاعات بلیط به ایمیل و شماره ثبت شده ارسال میگردد

 • در صورت ارائه شماره تماس اشتباه یا خاموش بودن تلفن همراه، کلیه مسئولیتهای بعدی بر عهده شخص مسافر خواهد بود
 • در قسمت ورود و عضویت میتوانید در صورت تمایل عضو سایت شوید در غیر این صورت متوانید گزینه عضو نمیشوم را انتخاب کنید و بر روی گزینه تایید، کلیک نمایید تا وارد مرحله پرداخت شوید.

گام چهارم : نمایش کامل اطلاعات بلیط و پرداخت

اطلاعات کامل بلیط که شامل مشخصات بلیط و مشخصات مسافران ، ایمیل، شماره تلفن همراه، شماره کوپه، شماره صندلی و قیمت کل به شما نمایش داده میشود ودر صورت صحیح بودن اطلاعات بر روی گزینه پرداخت نهایی کلیک کنید .

گام پنجم: انتخاب بانک برای پرداخت

در انتها نیز درگاه بانک مورد نظر را انتخاب نموده تا وارد صفحه پرداخت شوید.

خرید بلیط از طریق کارت های عضو شتاب با داشتن رمز دوم، کد CVV2 و تاریخ انقضاء ممکن می باشد.

 

راهنمای کاربری و ملاحظات امنیتی پرداخت الکترونیکی

شماره کارت: 16 رقمی بوده و بصورت 4 قسمت 4 رقمی و روی کارت درج شده است.
:cvv2
با طول 3 یا 4 رقم کنار شماره کارت و یا پشت کارت درج شده است.
تاریخ انقضا: شامل دو بخش ماه و سال انقضا در کنار شماره کارت درج شده است .
رمز اینترنتی: با عنوان رمز دوم و در برخی موارد با PIN2 شناخته می شود، از طریق بانک صادر کننده کارت تولید شده و همچنین از طریق دستگاه های خودپرداز بانک صادر کننده قابل تهیه و یا تغییر می باشد.
حروف تصویر: بخشی از محتوای صفحه پرداخت است و لازم است برای ادامه فرایند خرید، کد موجود که به صورت حرفی -عددی در تصویر مشخص شده است در محل پیش بینی شده درج شود.

دروازه پرداخت اینترنتی با استفاده از پروتکل امن SSL به مشتریان خود ارایه خدمت نموده خواهشمند است به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی پیش از ورود هرگونه اطلاعات، آدرس موجود در بخش مرورگر وب خود را با آدرس SSLمقایسه نمایید و درصورت مشاهده هر نوع مغایرت احتمالی، موضوع را با ما درمیان بگذارید.

برای جلوگیری از افشای رمز کارت خود،حتی المقدور از صفحه کلید مجازی استفاده نمایید.